Wewnętrzny niepokój – jak sobie radzić?

Wewnętrzny niepokój to uczucie, które przynajmniej raz w życiu towarzyszyło każdemu z nas. Co jednak w sytuacji, w której pojawia się ono zdecydowanie częściej? W jaki sposób możesz radzić sobie z wewnętrznym niepokojem i jak możesz się go pozbyć? Przeczytaj nasz artykuł!

Przyczyny wewnętrznego niepokoju

Przyczyny wewnętrznego niepokoju mogą być różne. Mogą występować w przebiegu zaburzeń lęku uogólnionego, przy zaburzeniach depresyjnych, a także przy zaburzeniach afektywnych.

Niepokój może być związany z konkretną sytuacją. Być może wiąże się z dużą zmianą w Twoim życiu? Boisz się nowej pracy, a może przeprowadzki do nowego miejsca? W takich sytuacjach pewne obawy są naturalne, jednak jeśli przejmują one kontrolę nad człowiekiem i nie opuszczają go nawet na chwilę, może to świadczyć o nadmiernym lęku.

Wewnętrzny niepokój wcale nie musi jednak wiązać się z konkretną sytuacją. Może dotyczyć problemu, którego w rzeczywistości jeszcze nie ma. Możesz obawiać się tego, że ktoś źle Cię oceni lub skrzywdzi. Wówczas problem jest zakorzeniony głębiej i może być spowodowany np. fobią społeczną lub trudną przeszłością.

Niepokój i objawy, które mu towarzyszą

Wewnętrzny niepokój może występować samodzielnie, jednak mogą mu towarzyszyć również inne, dodatkowe objawy, takie jak:

  • koszmary senne,
  • obniżenie nastroju,
  • problemy z koncentracją,
  • mniejsza energia do działania,
  • kołatanie serca,
  • problemy z pamięcią,
  • problemy z utrzymaniem uwagi,
  • drżenie ciała,
  • brak kontroli nad emocjami,
  • ataki paniki.

Pomoc psychologiczna jako podstawa radzenia sobie z niepokojem

Jeśli już od dłuższego czasu borykasz się z wewnętrznym niepokojem, a do tego towarzyszą Ci również inne objawy psychiczne, psychoterapia Warszawa Mokotów będzie najlepszym rozwiązaniem w Twojej sytuacji. Pomoc psychologiczna pomoże Ci zrozumieć przyczyny tego niepokoju, a także pomoże je wyeliminować. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, skąd biorą się nasze problemy. Dopiero rozmowa ze specjalistą pozwala ocenić, dlaczego czujemy się tak, a nie inaczej.

Bardzo często niepokój oraz podobne objawy są związane z trudnymi doświadczeniami. Wówczas psychoterapeuta pomoże Ci je przepracować i zaakceptować. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się farmakoterapia. Leki będą w stanie pomóc w bardzo trudnych sytuacjach. Pomogą radzić sobie z codziennymi obowiązkami, zmniejszą senność oraz ułatwią skupienie. Farmakoterapia nie jest jednak alternatywą dla psychoterapii. Obydwie metody leczenia zaleca się stosować równolegle. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie najlepszych efektów.

Sposoby radzenia sobie z niepokojem

Poza psychoterapią możesz również podjąć wiele dodatkowych działań, które, choć nie wyeliminują przyczyn niepokoju, to pomogą złagodzić same objawy. Kiedy poczujesz niepokój, możesz:

  • wyjść na spacer, np. z psem – marsz pomaga uspokoić umysł i odciąć się od niepokoju, dodatkowo obecność psa pozwoli Ci zająć swoje myśli i skupić się na czymś zupełnie innym,
  • zadawaj sobie pytania – zapytaj siebie, czy Twój niepokój jest uzasadniony? Skąd się wziął? Czy możesz jakoś rozwiązać problem, którym się martwisz? Czy w ogóle ten problem jest realny, czy może dotyczy przyszłości i nawet nie wiesz, czy wystąpi?
  • medytuj – medytacja pomaga uspokoić umysł i pozbyć się myśli, zwłaszcza jeśli będziesz praktykować ją regularnie,
  • stosuj ćwiczenia oddechowe – pomagają w uspokojeniu oddechu, podczas gdy przy silnym niepokoju oddech jest przyspieszony,
  • znajdź sobie zajęcie – kiedy przychodzi niepokój, postaraj się skupić na czymś innym, np. ugotuj coś, posprzątaj, spotkaj się z bliską osobą lub zadzwoń do kogoś.

Pamiętaj jednak, że te sposoby najlepiej sprawdzą się w przypadku osób z umiarkowanym niepokojem. Jeśli ciężko jest Ci wstać z łóżka i Twoje problemy są na tyle nasilone, że nie jesteś w stanie wyjść na spacer, najlepszym krokiem w stronę lepszego samopoczucia będzie zdecydowanie psychoterapia.