Rzodkiewki kcal, wartości odżywcze i makroskładniki – czy są one superżywnością?

Pikantna, pieprzna rzodkiewka jest warzywem korzeniowym, ale ma mniej skrobi niż wiele innych warzyw korzeniowych, takich jak ziemniaki i pasternak. Należy do rodziny warzyw krzyżowych, spokrewnionych z rzepą, kapustą i brokułami. Według dostępnych informacji rzodkiewka była jedną z pierwszych europejskich roślin uprawnych wprowadzonych do obu Ameryk. Można ją spożywać zarówno na surowo na przykład w sałatce lub ugotować jak ziemniaka, dzięki czemu będzie miała łagodniejszy smak.  Ale ile kalorii i jakie wartości odżywcze ma to warzywo? Przedstawiamy sprawdzone dane.

Wartości odżywcze i rzodkiewki kcal

Oto najważniejsze fakty żywieniowe:

Rzodkiewki kcal na 100 gramów

  • 100 gramów warzywa zawiera jedynie 16 kalorii.

Wszystkie kalorie w rzodkiewkach pochodzą z węglowodanów i białka, ponieważ w rzodkiewkach prawie nie ma tłuszczu.

Węglowodany

  • 100 gramów rzodkiewki zawiera 3,4 gramy węglowodanów, w tym 1,4 gramy błonnika.

Rzodkiewki nie zawierają skrobi, która jest łatwo przyswajalną formą węglowodanów, szybko rozkładającą się na cukry proste. Węglowodany w rzodkiewkach to w połowie cukry proste (glukoza i fruktoza), a w połowie błonnik.

Tłuszcze

  • 100 gramów rzodkiewki zawiera tylko 0,1 gram tłuszczu.

Rzodkiewki zawierają tylko śladowe ilości tłuszczu. Niemniej jednak Witamina A i witamina K zawarte w rzodkiewkach wchłaniają się łatwiej, jeśli są spożywane ze zdrowymi tłuszczami, takimi jak tłuszcze wielonienasycone lub jednonienasycone. Dlatego jeśli np. pieczesz rzodkiewkę, posmaruj ją odrobiną oliwy z oliwek, aby dodać zdrowe dla serca tłuszcze. Jeśli jesz rzodkiewki w sałatce, skrop ją łyżką oliwy z oliwek.

Białko

  • 100 gramów rzodkiewki to zaledwie 0,68 gramów białka.

Rzodkiewki nie są bogate w białko, ale tak naprawdę niewiele warzywa dostarcza sporej ilości białka.

Witaminy i minerały

Rzodkiewki są dobrym źródłem witaminy C, ponieważ mają 14,8 miligrama tej witaminy w 100 gramach warzywa. Jest to 23% zalecanego dziennego spożycia (RDA) dla kobiet i 19% RDA dla mężczyzn.  Ponieważ organizm nie jest w stanie wyprodukować własnej witaminy C, jej spożywanie w diecie (lub w postaci suplementów) jest nieuniknione. Rzodkiewki zawierają również mniejsze ilości kwasu foliowego i witaminy B6 oraz minerałów: potasu, manganu i wapnia.

Czy rzodkiewki są superżywnością?

Niektórzy zastanawiają się, czy rzodkiewki są superżywnością. Chociaż są one bogate w składniki odżywcze, przy niewielkiej ilości kalorii), ważne jest, aby pamiętać, że „superżywność” jest w dużej mierze terminem marketingowym, często używanym początkowo przez przemysł i grupy lobbingowe, aby zasiać przekonanie, że dana żywność zapewnia tak wiele korzyści, że zasługuje na specjalny status. Idąc jednak tym tokiem myślenia, możemy z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że rzodkiewki są superżywnością z niską ilością kalorii.

Kiedy przypada sezon na rzodkiewki?

Szczyt sezonu na rzodkiewki przypada na wiosnę, ale rzodkiewki można łatwo znaleźć i kupić przez cały rok. (Są one również łatwe w uprawie w przydomowym ogródku). Wybierając świeże rzodkiewki, szukaj jędrnych, gładkich, jaskrawo zabarwionych korzeni ze wciąż świeżymi liśćmi.

I jak je przechowywać?

Warzywa można generalnie przechowywać w lodówce przez kilka dni, ale rzodkiewki wytrwają nawet kilka tygodni. Jeśli chcesz je zamrozić, najpierw je pokrój i zblanszuj. Rozmrożone rzodkiewki najlepiej sprawdzą się w gotowanych potrawach, ale nie w sałatkach lub innych świeżych przetworach.

Podsumowanie

Rzodkiewki są niskokalorycznym pokarmem (tylko 16 kcal na 100 gramów), bogatym w witaminę C. Rzodkiewki zawierają również błonnik, choć bardzo mało białka i zasadniczo nie zawierają tłuszczu.