Ocet jabłkowy to doskonale znany w polskiej kuchni produkt, który bardzo często stosowany jest w różnego rodzaju potrawach. I choć stosowany jest powszechnie od naprawdę wielu lat, to jednak mało kto wie, że posiada on także dobroczynny wpływ na organizm, jeśli będzie pity na noc i nie tylko. Co dokładnie kryje się w tym produkcie i jakie będzie on miał pozytywne działanie na zdrowie, jeśli będzie regularnie pity przed snem?
Co do organizmu dostarcza pity na noc ocet jabłkowy?
Zanim przejdziemy do omawiania konkretnych zalet, które daje ocet jabłkowy na noc, warto najpierw dowiedzieć się, jakie konkretnie substancje dostarczane są do organizmu poprzez picie tego produktu.
Wszyscy oczywiście wiemy, że ocet jabłkowy ma naprawdę cenne właściwości pro zdrowotne. Nie każdy jednak wie, z czego one wynikają. Jest to oczywiście zasługa tego, co w nim dokładnie się znajduje. Jest to produkt, który zawiera mnóstwo witamin, minerałów, mikroelementów oraz bezcennych dla organizmu substancji. Wymienić tu trzeba przede wszystkim:
- ogromną ilość witamin np. A, C, E i D,
- związki mineralne np. potas, wapń, magnez i miedź,
- pektyny,
- biotynę.
Ocet jabłkowy na noc i nie tylko – jakie są korzyści z jego picia?
Jak więc widać, regularnie pity ocet jabłkowy na noc i w ciągu dnia dostarcza do organizmu naprawdę wiele cennych składników. Jakie ma to jednak przełożenie na zdrowie? Co dokładnie pozytywnego może się z nim stać, jeśli będzie się piło ocet jabłkowy?
W wyniku licznych obserwacji, ale także naukowych badań, wiemy, że ocet jabłkowy może być naprawdę skuteczny w leczeniu wielu dolegliwości. Przede wszystkim warto go stosować na różnego rodzaju problemy żołądkowe, czyli np. zgagę i niestrawność. Jest również doskonałym remedium na przeziębienia, a także może pomóc w walce z nadwagą. Co ciekawe, lekarze często zalecają jego spożywanie w przypadku bardzo poważnych dolegliwości, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, a także przy zbyt wysokim poziomie cholesterolu.
Jaki wpływ na ciało ma pity ocet jabłkowy na noc?
Skoro wiemy już, jak wielki wpływ na ciało na picie octu jabłkowego, powinniśmy się teraz dowiedzieć, z jakiego powodu tak często zaleca się, aby spożywać go na noc. Czy faktycznie pora dnia ma tak duże znaczenie i jaki jest sens picia go przed snem?
Ocet jabłkowy na noc powinien być pity w pierwszej kolejności przez osoby starające się zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Powoduje on, że przez dłuższy czas czujemy sytość i niwelujemy ryzyko podjadania w nocy. Wspomnieć trzeba także o tym, że pomaga uregulować procesy trawienne, a także stabilizować poziom glukozy we krwi.
Jak pić ocet jabłkowy?
Picie octu jabłkowego może i ma naprawdę dobry wpływ na organizm, lecz nie da się zaprzeczyć, że picie go w czystej postaci jest bardzo niebezpieczne i może nawet doprowadzić do poparzenia gardła. Czy można go z czymś mieszać, aby poprawić jego smak, a jednocześnie nie zniwelować pro zdrowotnego działania?
Bardzo dobrym pomysłem jest mieszanie octu po prostu z wodą. Takie połączenie z całą pewnością będzie doskonałe pod względem zdrowotnym, a jednocześnie poprawi smak napoju. Woda z octem zalecana jest szczególnie przy problemach żołądkowych.
Jeśli szukamy jakiegoś lekarstwa na przeziębienie, powinniśmy zainteresować się octem jabłkowym z miodem. Wspomnieć trzeba również, że ocet jabłkowy może być spożywany w innych produktach – można go dodawać do koktajli, a nawet zup.
Ile powinno się pić octu?
Ocet jabłkowy może być dodawany do wielu różnych napojów, a nawet posiłków. Warto się jednak na sam koniec zastanowić jeszcze tylko nad tym, jak wiele powinno się go dziennie pić.
Ilość wypijanego dziennie octu jabłkowego powinna być uzależniona od wieku, masy ciała czy ogólnego zdrowia danej osoby. Przeważnie jednak zalecaną dawką są dwie łyżeczki dziennie. Jeśli będziemy chcieli podawać ocet małym dzieciom, nie powinno się przekraczać jednej łyżeczki dziennie.
Mamy dostęp do wielu niezwykle ciekawych produktów, których regularne stosowanie może poprawić stan naszego zdrowia. Bez wątpienia taką właśnie substancją jest ocet jabłkowy. Jego regularne, lecz jednocześnie ostrożne stosowanie może pozwolić uzyskać wiele cennych korzyści krótko i długoterminowych.