Tabletki antykoncepcyjne a alkohol – czy można je razem stosować?

Tabletki antykoncepcyjne to produkty znane od dziesiątek lat. Chociaż ich zasada działania jest podobna, to jednak różnią się od siebie pod wieloma względami. Różnią się od siebie składem, rodzajem, a także interakcją z innymi preparatami. Dlatego przed zastosowaniem konkretnego gatunku należy zapoznać się z dokładną specyfikacją danego produktu oraz zasadą jego działania.

Tabletki antykoncepcyjne a alkohol. Jaka jest zasada działania tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne to przede wszystkim lekarstwa, które są wydawane na receptę. Mają za zadanie hamowania owulacji, a przez to zablokowanie uwalniania komórek jajowych z jajników, dzięki czemu wpływają na uniemożliwienie zapłodnienia. Jednak warto mieć na uwadze, że tabletki antykoncepcyjne wpływają również na zmiany śluzu oraz są stosowane w przypadku leczenia różnych chorób, dlatego przed wyborem należy przeprowadzić szereg badań oraz skonsultować się z lekarzem, by dobrał właściwy preparat.

Na rynku dostępne są różne rodzaje tabletek: jednoskładnikowe i kilkuskładnikowe. Minipigułki, czyli preparaty jednoskładnikowe są stosowane przez cały czas trwania cyklu. Z kolei wieloskładnikowe zażywa się w cyklach.

Tabletki antykoncepcyjne a alkohol. Czy można je łączyć?

Warto mieć na uwadze, że chociaż tabletki antykoncepcyjne przy właściwym stosowaniu są jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych, to nie tylko kwestia stosowania wpływa na ich skuteczność.

Tabletki antykoncepcyjne mające w swoim skaldzie estrogen są rozpuszczane w wątrobie, dlatego podczas ich zażywania warto zadbać o odpowiednią dietę. Niezwykle istotne jest w przypadku preparatów dwuskładnikowych unikają spożywania alkoholu, ponieważ może on wpływać na ich działanie. Warto mieć na uwadze, że nadmierne spożywanie alkoholu może mieć także wpływ na systematykę przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. DlategoTabletki antykoncepcyjne a alkohol wykluczają się.

Co osłabia działanie leków hormonalnych? Tabletki antykoncepcyjne a alkohol

Na działanie leków hormonalnych może mieć wpływ wiele czynników, takich jak stres czy zmiana klimatu. Ponadto istnieją także leki obniżające skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Zalicza się do nich: antybiotyki, leki przeciwdepresyjne, lekarstwa przeciwpadaczkowe, leki przeciwgruźlicze,

preparaty przeciwgrzybicze, tabletki przeczyszczające, a także leki przeciwwirusowe. Tabletki antykoncepcyjne a alkohol to także złe połączenie, które nie powinno ze sobą iść w parze.

Jak można zauważyć stosowanie tabletek antykoncepcyjnych zawsze powinno być skonsultowane ze specjalistą ginekologiem-położnikiem, który po przebadaniu pacjentki dostosuje odpowiedni preparat. Jednak, aby był skuteczny należy zadbać o systematyczność stosowania oraz unikanie spożywania alkoholu.