Woda, czyli kluczowa dla życia substancja – dowiedz się dokładnie, co daje picie wody

Mówi się, że woda to życie i jest to w 100 % prawda. Ten cenna substancja jest nam niezbędna to życia, ale dlaczego? Co daje picie wody? Odpowiemy kompleksowo na to pytanie w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego woda jest tak istotna dla ludzkiego ciała?

Woda utrzymuje równowagę w całym organizmie

Woda stanowi około 60% ludzkiego ciała, co samo w sobie powinno być najważniejszym powodem, aby pić więcej wody. Picie wystarczającej ilości wody zapewnia więc równowagę płynów w komórkach, narządach i innych częściach ciała, co pomaga między innymi w transporcie składników odżywczych, regulacji temperatury i trawieniu.

Woda ma wpływ na utrzymanie zdrowej wagi

Kilka badań naukowych wykazało związek między piciem wody a utratą wagi. Powodem jest to, że woda po prostu pomaga syci i wypełnia organizm. Często jest tak, że tak naprawdę mamy pragnienie, a nie czujemy się głodni, a organizm źle to interpretuje. Z drugie strony woda nie ma kalorii, więc nie tuczy, tak jak słodzone napoje

Picie wody jest kluczowe dla funkcjonowania nerek

Nerki bez wystarczającej ilości wody nie poradzą sobie we właściwy sposób z filtrowaniem krwi, eliminacją toksyn i transportem moczu do pęcherza moczowego.

Woda zwiększa produktywność

Być może ta informacja Cię zaskoczy, ale jeśli zastanawia Cię, co da picie wody, okazuje się, że często to szklanka wody, a nie kawa może być tym, czego potrzebujesz, aby skoncentrować się na pracy. Badania wykazały, że nawet łagodne odwodnienie ma negatywny wpływ na utrzymanie koncentracji, uwagi i pamięci.

Co da picie wody? Więcej powodów, dla których warto pić 2 litry wody dziennie

Woda poprawia trawienie

Badania wykazały, że odwodnienie przyczynia się do zaparć u niektórych osób. Problemy z trawieniem są bardzo nieprzyjemnie, na szczęście tym, co daje picie wody, jest ograniczenie takowych dolegliwości.

Woda „smaruje” stawy

Chrząstka, znajdująca się w stawach i dyskach kręgosłupa, zawiera około 80% wody. Długotrwałe odwodnienie zmniejsza zatem zdolność stawów do pochłaniania wstrząsów i powoduje ból.

Bez wody nie jesteśmy w stanie wytworzyć śliny i innych śluzów

Jak dobrze wiesz, ślina pomaga nam trawić jedzenie i utrzymuje wilgotność w ustach. Ponadto picie większej ilości wody pomaga również wydzielać śluz, który utrzymuje nawilżenie nosa, gardła i przełyku i oczów.

Woda ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia skóry

Skóra zawiera dużo wody i funkcjonuje jako bariera ochronna. Pamiętaj tylko, że odpowiednie nawodnienie nie usunie zmarszczek. Specjaliści twierdzą jednak, że odwodnienie sprawia, że skóra wygląda na bardziej suchą.