Wino – czy można otworzyć je bez korkociągu?

jak otworzyć wino bez korkociągu

Wino – szlachetny trunek, który ogromna ilość osób ma w swoich domach. No cóż, dobre wino do obiadu lub do kolacji jest jak najbardziej wskazane. A skoro wino, to przyda się i korkociąg. Jednak ten lubi zaginąć w najmniej odpowiedniej chwili lub nawet się popsuć. Czy w takim wypadku należy zrezygnować z zakosztowania ulubionego trunku? Oczywiście, że nie. Tym bardziej że istnieje kilka ciekawych sposobów, dzięki czemu otworzenie wina bez korkociągu nie będzie wcale tak trudne.

Jak otworzyć wino bez korkociągu, czyli korek do butelki

Skoro pod ręką nie ma korkociągu, to warto pomyśleć o zastosowaniu długiego i ostrego przedmiotu, który pozwoli na wepchnięcie korka do środka butelki. Chyba jest to jeden z najbardziej znanych i klasycznych sposobów, który ułatwi przedostanie się do zawartości butelki. Świetnie nadaje się w tym przypadku śrubokręt, który nie tylko jest długi, a do tego nie jest giętki. Nie trzeba będzie obawiać się tego, że podczas całej operacji się ułamie. Jeżeli pod ręką nie ma tego narzędzia, można skorzystać z trzonka od widelca, który jest metalowy. Butelkę należy postawić na twardym podłożu przytrzymując w taki sposób, aby ta nie kołysała się na boki. Potem pozostanie tylko wepchnąć korek do środka.

Czy można wino otworzyć butem bez użycia korkociągu?

Oczywiście, że istnieje taka opcja. W końcu nie każdy ma pod ręką śrubokręt, czy też inny długi przedmiot, który pozwala na wepchnięcie korka do środka. Można jednak użyć do tego swojego buta. Przy czym należy uważać, aby nie rozbić butelki. Jak to zrobić? Butelkę należy ustawić w miejscu, gdzie na ogół znajduje się w bucie ludzka pięta. Potem należy przytrzymać but za czubek. Teraz wystarczy butem tak długo uderzać o pionową ścianę lub inną twardą powierzchnię. Do momentu aż korek sam nie zacznie wysuwać się z butelki. Jeżeli pod ręką nie ma buta, który ma twardą podeszwę (nie zaleca się używania miękkich klapków lub sandałów), można skorzystać z książki. Jednak tylko tej, która ma miękką okładkę. Twarda okładka może doprowadzić do tego, że butelka się rozbije.

Nożyczki jak korkociąg

Tylko na pewno nie można bazować na modelach dziecięcych, ponieważ wtedy ta sztuczka na pewno się nie uda. Muszą to być normalne nożyczki, jakie na dodatek mają ostre końcówki. Co należy zrobić? Jedną z końcówek należy wbić w korek. Nożyczki należy ustawić pod kątem prostym. Potem należy obracać nimi dookoła w taki sposób, aby korek zaczął się wysuwać. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów, który używa się do otwierania wina bez korkociągu.

Zamiast nożyczek (bo nie zawsze ma się odpowiednie w domu) można użyć noża z ostrą końcówką. Również należy powoli kręcić go dookoła własnej osi. Trzeba jednak uważać, aby w tym przypadku nie złamać noża w połowie.

Wśród innych sposobów, jeżeli chodzi o otwieranie wina bez korkociągu można wymienić kołki, wkręty, scyzoryk lub małe nożyczki. Internet tak naprawdę obfituje w ogromną ilość sposobów, dzięki czemu otwieranie wina bez korkociągu będzie bardzo łatwe.