Czy podczas okresu można iść do ginekologa? W większości przypadków nic nie stoi na przeszkodzie

Wskazane jest, aby każda kobieta odwiedziła ginekologia przynajmniej raz w roku. Jest to najlepszy sposób na kontrolowanie i zapobieganie różnym patologiom związanym z narządami płciowymi. Niemniej jednak czasami potrzeba wizyty u ginekologa może zbiegać się z miesiączką kobiety. To normalne, że pojawiają się wtedy pytania typu: czy podczas okresu można iść do ginekologa? Dlatego w dzisiejszym wpisie wyjaśniamy wątpliwości dotyczące wizyty u ginekologa i miesiączki.

Czy można iść podczas okresu do ginekologa?

Odpowiedź w skrócie jest prosta: nie ma żadnych przeciwwskazań w chodzeniu do ginekologa podczas miesiączki (oprócz niektórych badań, o których przeczytasz w dalszej części wpisu), choć prawdą jest, że może to być niekomfortowe dla kobiety.

Warto w każdym bądź razie skontaktować się z ginekologiem, aby dowiedzieć się i potwierdzić, że nie ma przeciwwskazań do złożenia wizyty – szczególnie, jeśli masz zamiar wykonywać jakieś badania.

Niektóre badania, lub zabiegi lepiej wykonywać w czasie miesiączki

Niektóre badania powinny być wykonywane w ciągu pierwszych kilku dni krwawienia. Na przykład badanie ultrasonograficzne pęcherzyków antralnych, które daje bardzo wiarygodne oszacowanie rezerwy jajnikowej. Innym przykładem jest założenie wkładki wewnątrzmacicznej, jako metody antykoncepcyjnej lub z powodu niektórych patologii, co zwykle również przeprowadza się, gdy trwa miesiączka kobiety.

Nie masz się czego obawiać odwiedzając ginekologa podczas miesiączki

Chociaż sytuacja ta może być nieco krępująca dla kobiety, to jeśli zastanawiasz się, czy można iść podczas okresu do ginekologa, powinnaś podchodzić do takiej wizyty jak do czegoś normalnego. Zarówno ginekolog, jak i zespół kliniki są przyzwyczajeni do przyjmowania pacjentek podczas okresu.

W jakich przypadkach unikać wizyty u ginekologa podczas okresu?

W niektórych przypadkach lepiej jest unikać pierwszych dni cyklu miesiączkowego, aby badania, które mają zostać wykonane, nie zbiegły się w czasie z miesiączką. Pobranie próbki do cytologii czy kontrolne USG w celu zdiagnozowania polipa lub mięśniaka macicy to przykłady sytuacji, w których inajlepiej jest uniknąć zbiegu wizyty u ginekologa z miesiączką.

Z tego powodu dobrym pomysłem jest prowadzenie kalendarza cyklu miesiączkowego, aby określić dni owulacji i dni, w których spodziewana jest miesiączka. Jeśli umówiłaś się na wizytę u ginekologa i uważasz, że zbiegnie się ona w czasie z miesiączką, nie wahaj się skontaktować z nim i zapytać, aby mieć pewność, że wizyta odbędzie się w idealnym czasie i unikniesz niepotrzebnego rozczarowania.