Ile kalorii ma pączek? Od czego zależy jego kaloryczność?

Pączek uważany jest za niezwykle kaloryczną przekąskę. Duża ilość tłuszczu, do tego cukier znajdujący się w cieście, a dodatkowo w polewie i nadzieniu – wszystko to sprawia, że z pewnością nie jest to ciastko dietetyczne. Czy jednak rzeczywiście jest to prawdziwa bomba kaloryczna? Ile kalorii ma pączek i od czego zależy jego wartość energetyczna?

Ile kalorii ma pączek? Czy to bomba kaloryczna?

Osoby próbujące zrzucić zbędne kilogramy starają się pieczołowicie liczyć kalorie, żeby systematycznie obniżać swoją wagę. Wielu z nas usiłuje też po prostu dbać o linię i nie przesadzać z objadaniem się bardzo kalorycznymi przekąskami. Nic zatem dziwnego, że poszukujemy odpowiedzi na pytanie: ile kalorii ma pączek – pyszne tradycyjne ciastko, o którym myślimy najczęściej w okolicy tłustego czwartku. Dobra wiadomość jest taka, że w rzeczywistości jeden średniej wielkości pączek nie zawiera tak wiele kalorii, jak nam się wydaje, a wartość energetyczna pączka może się znacznie różnić w zależności od sposobu przygotowania i ewentualnych dodatków. Średnio jeden pączek ma około 300 kcal.

Od czego zależy, ile kalorii ma pączek?

To, ile kalorii ma pączek, zależy od kilku czynników. Na co zwrócić uwagę, wybierając pączka?

 • Wielkość. Tutaj nie ma wielkiej filozofii, im większy pączek, tym wyższa wartość energetyczna, dlatego starając się ograniczać kalorie, warto sięgać po mniejsze sztuki, a nawet mini wersje.
 • Sposób przygotowania. Tradycyjny pączek jest smażony w głębokim tłuszczu, chociaż doświadczeni cukiernicy mają swoje sposoby, by pączek nie nasiąkał tłuszczem. Kaloryczność obniży pieczenie w piekarniku, ale pozostaje pytanie – czy pieczone pączki można jeszcze nazywać w ten sposób?
 • Dodatki. Z roku na rok cukiernicy prześcigają się w wymyślaniu nowych rodzajów nadzienia i polew. Bita śmietana lub inne tłuste dodatki znacznie podbijają kaloryczność całego pączka. Warto zwrócić uwagę ile kalorii ma pączek bez polewy i nadzienia w porównaniu do wersji bogatszej, różnica może być nawet dwukrotna!

Ile kalorii ma pączek w zależności od dodatków?

Czas na odpowiedź na pytanie – ile kalorii ma pączek w zależności od sposobu przygotowania i dodatków.

 • pączek tradycyjny bez nadzienia – około 200 kcal
 • pączek z cukrem pudrem i nadzieniem różanym – około 290 kcal
 • pączek z czekoladą – około 300 kcal
 • pączek z lukrem i marmoladą – około 350 kcal
 • pączek z bitą śmietaną – około 430 kcal
 • minipączek z lukrem – około 42 kcal

Ile kalorii ma pączek w porównaniu z innymi produktami?

Trudno określić pączki mianem zdrowej żywności, ale nie oznacza to, że nie mogą być spożywane raz na jakiś czas wśród zdrowszych produktów. Ile kalorii ma pączek w porównaniu z innymi przekąskami? Średniej wielkości pączek z nadzieniem różanym ma tyle kalorii co 2-3 banany, 100 g daktyli czy rodzynek lub 40-50 g orzechów. Warto jednak pamiętać, że wszystkie warzywa i owoce oraz bakalie to bogactwo składników odżywczych, podczas gdy pączek to jedynie chwila przyjemności.

Co trzeba zrobić, żeby spalić kalorie z pączka?

Wiedząc, ile kalorii ma pączek, łatwo obliczyć jaką aktywność fizyczną podjąć, żeby je spalić. Jaki sport uprawiać i jak długo, żeby spalić pączka?

 • 20-30 minut biegania w umiarkowanym tempie
 • 30 minut jazdy na rowerze po zróżnicowanym terenie
 • 30 minut pływania w basenie
 • 45 minut tańca o średniej intensywności
 • 50 minut szybkiego spaceru

Jak widać, żeby zachować odpowiedni bilans kaloryczny, trzeba włożyć trochę wysiłku, jednak umiejętne wkomponowanie jednego pączka w zbilansowany jadłospis nie musi równać się przybraniu na wadze.