Ile może spóźnić się okres? Kiedy brak miesiączki powinien niepokoić?

Spóźniający się okres spędza sen z powiek niejednej kobiecie. Okazje się jednak, że taka sytuacja nie zawsze musi oznaczać ciążę. Powodów może być wiele – od błahych do nieco poważniejszych, wymagających konsultacji lekarskiej. Wyjaśniamy, o czym może świadczyć brak miesiączki w przewidywanym terminie i co zrobić w takiej sytuacji.

Ile może spóźnić się okres – spóźniająca się miesiączka w granicach normy

Regularna menstruacja powinna występować regularnie co 25-35 dni i trwać od 3 do 8 dni. Jeżeli czasem zdarzą się odchylenia o 2-3 dni, można uznać, że wszystko jest w porządku, a cykl jest regularny. Odpowiadając na pytanie: ile może spóźnić się okres – należy podkreślić, że średnio o 3 dni, choć są pewne wyjątki. Jeśli cykl miesiączkowy jest mniej regularny i większe opóźnienia występują w każdym lub niemal każdym cyklu, mamy do czynienia z nieregularną miesiączką.

Większość kobiet jest świadoma, kiedy powinno nastąpić kolejne krwawienie. Zapisując konkretne daty w kalendarzu lub zaznaczając w dedykowanych aplikacjach mobilnych, można z łatwością kontrolować regularność miesiączki. W związku z tym, gdy dochodzi do opóźnienia okresu lub jego braku, pojawia się niepokój. Jej nieobecność w ustalonym terminie może wskazywać nie tylko na możliwą ciążę, ale również na potencjalne problemy ze zdrowiem.

Ile może spóźnić się miesiączka i dlaczego?

Spóźniający się okres może być powodowany przez różne czynniki. Często niektóre z nich nie są w ogóle brane pod uwagę. Zmiana pracy czy miejsca zamieszkania to sytuacje stresujące i nawet one mogą wpływać na regularność miesiączki u kobiet. Wśród możliwych przyczyn opóźnienia cyklu wskazuje się najczęściej:

  • Ciąża;
  • Stres lub silne emocje;
  • Zmiany w diecie lub wagi ciała;
  • Zaburzenia hormonalne;
  • Zmiany w stylu życia, takie jak intensywny wysiłek fizyczny;
  • Zastosowanie niektórych leków lub antykoncepcji;
  • Czas dojrzewania lub wchodzenie w menopauzę;
  • Choroby tarczycy;
  • Zaburzenia pracy jajników;
  • Niedobór masy ciała lub otyłość;
  • Zaburzenia psychiczne, takie jak anoreksja czy bulimia.

Ciąża – powód spóźniającej się miesiączki

Jeśli kobieta miała stosunki z partnerem, zwłaszcza regularnie, to warto wziąć to pod uwagę. W takiej sytuacji zaleca się przeprowadzenie testu ciążowego, który wyklaruje wszelkie wątpliwości. By mieć pewność, można wykonać również badanie beta HCG z krwi, które potwierdzi lub zaprzeczy przypuszczeniom dotyczącym zajścia w ciąże. Po wykluczeniu ciąży, warto zbadać inne ewentualne przyczyny nieregularności miesiączkowania.

Problemy hormonalne mogą opóźniać okres

By zapewnić regularność miesiączki i właściwe funkcjonowanie jajników, istotne jest utrzymanie odpowiednich poziomów hormonów tarczycy – T3, T4 oraz TSH. To one mają wpływ m.in. na działanie układu sercowo-naczyniowego i układu rozrodczego. Inne zaburzenia hormonalne, takie jak insulinooporność, hiperprolaktynemia, hiperandrogenizm albo nawet rozpoczęcie, lub zaprzestanie stosowania antykoncepcji hormonalnej, mogą również być potencjalnymi przyczynami braku miesiączki.

Zespół policystycznych jajników – czy może wpływać na nieregularny cykl?

To jedno z powszechnie spotykanych zaburzeń cyklu miesiączkowego. PCOS wywołuje zmiany hormonalne, które mają niekorzystny wpływ na funkcjonowanie jajników. Warto regularnie kontrolować swoje zdrowie i wykonywać profilaktyczne badania, by mieć pewność, że wszystko w porządku ze zdrowiem.

Nadmiar stresu i przemęczenie, a miesiączka

To dla wielu kobiet może być spore zaskoczenie, jednak nawet przewlekły stres, brak odpoczynku i niespodziewane sytuacje w życiu mogą wpływać na opóźnienia w miesiączkowaniu. To dlatego, że sytuacje stresujące wpływają na zwiększone wydzielanie kortyzolu we krwi, co w takiej sytuacji może przekładać się na zaburzenia funkcjonowania osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Dlatego tak ważny jest odpoczynek i czas dla siebie – organizm tego potrzebuje, by funkcjonować prawidłowo.

Brak okresu – wizyta u lekarza

Kiedy spóźniający się okres powinien skłonić kobietę do wizyty u lekarza? Tak naprawdę w każdej sytuacji, w której miesiączka spóźnia się o więcej niż 3 dni. Kiedy brak okresu dochodzi już do 5-7 dni, warto jak najszybciej wykonać test ciążowy i umówić się na wizytę u lekarza rodzinnego lub ginekologa. Nie warto zwlekać z taką wizytą, tym bardziej, gdy pojawiają się niewielkie krwawienia lub inne niepokojące objawy jak np. ból brzucha czy jajników. Lekarz ginekolog może wykonać badania, które pozwolą określić, co powoduje spóźnienie miesiączki takie jak np.:

  • Badanie USG;
  • Cytologię;
  • Testy progesteronowe;
  • Określenie poziomu hormonów żeńskich.

Jak widać, powodów spóźniającego się okresu jest całkiem sporo. Nie wszystkie powinny niepokoić, ale każde odchylenie od normy cyklu warto skonsultować z lekarzem specjalistą.