Jak pozbyć się rozstępów – czy warto próbować domowych sposobów?

jak pozbyć się rozstępów

Rozstępy to problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Mimo, że pojawiają się naturalnie i dotyczą osób w każdym wieku są uważane za kłopotliwy problem, którego należy się pozbyć. Czy można walczyć z nimi domowymi sposobami? Kiedy warto wybrać się do specjalisty?

Jak pozbyć się rozstępów – kawa i oliwa z oliwek

Rozstępy są białymi zmianami w strukturze skóry, których wygląd przypomina pręgi. Ich pojawienie się często powoduje kompleksy osoby, u której wystąpią. Na początku ich pojawienia się można wypróbować domowe sposoby, które pomogą w walce z nimi. Regularne stosowanie pomoże zmniejszyć widoczność rozstępów. Jednym z domowych sposobów może być stworzenie naturalnego peelingu, w którym wykorzystuje się takie składniki jak sok z cytryny, oliwę z oliwek, czy fusy z kawy. Do tego można dodać również kapsułki z witaminą A. Peeling stworzony z tych składników warto zmyć po 20-30 minutach najlepiej masując przy tym ciało.

Jak pozbyć się rozstępów – jak działa sok z cytryny?

Nawiązując do powyższego warto zwrócić uwagę na jeden ze składników, czyli sok z cytryny. Jest to dobry produkt do walki z rozstępami z tego względu, że jego użycie powoduje rozjaśnienie plam na skórze. Dlatego też sok z cytryny można używać również jako wcierkę. Do wcierania w skórę można stosować również żel aloesowy.

Jakie są powody powstawania rozstępów?

Głównym powodem powstania rozstępów na skórze jest jej rozciągnięcie. Mogą one pojawiać się w różnych miejscach na ciele. Najczęściej występują w okolicy brzucha, pośladków, piersi, ramion i ud. Skóra ulega rozciągnięciu z kilku powodów. Warto wspomnieć tu o:

 1. ciąży
 2. kształtowaniu się sylwetki w okresie dorastania
 3. wzroście wagi
 4. przyroście masy mięśniowej

Poza walką z rozstępami warto zapobiegawczo włączyć do codziennej pielęgnacji skóry odpowiednie nawyki, takie jak masaże, natłuszczanie, czy nawilżenie odpowiednio przystosowanymi do tego produktami. Dzięki temu skóra zachowa sprężystość i trudniej będzie o powstanie rozstępów.

Jak ważna jest dieta?

Jak wiadomo w przypadku problemów ze zdrowiem i ze skórą ważna jest dieta. W przypadku rozstępów także warto zwrócić uwagę na ten czynnik. Dobrze jest jeść takie produkty jak orzechy, kaszę gryczaną, jaja, ryż, nasiona słonecznika, czy ryby. Są to produkty bogate w cynk, który ma właściwości regenerujące, co pomaga w walce z rozstępami. Cynk jest uważany za jeden z istotniejszych pierwiastków w walce z białymi pręgami na skórze.

Jak pozbyć się rozstępów – zabiegi

Domowe sposoby nie zawsze są skuteczne, a większość z nich pomaga jedynie zmniejszyć problem, dlatego w przypadku pogłębiania się problemu lub chęci pozbycia się go na dłużej warto udać się na zabieg kosmetyczny w odpowiednio wyposażonym salonie. Do zabiegów, które stosuje się w przypadku wystąpienia rozstępów zalicza się:

 1. mezoterapię
 2. radiofrekwencję mikroigłową
 3. laser frakcyjny
 4. karboksyterapię
 5. mikrodermabrazję

Zabiegi te można stosować oddzielnie albo łączyć w celu uzyskania lepszego efektu. Niezależnie od tego, jakie sposoby zostaną zastosowane do pojawienia się założonych efektów warto stosować je regularnie.

Czy można zapobiec powstaniu rozstępów?

Rozstępy pojawiają się w różnych przypadkach i miejscach na ciele, więc ciężko wykluczyć ich powstanie całkowicie, ale można próbować. Dobrymi sposobami są:

 1. stosowanie odpowiednich kosmetyków
 2. ćwiczenia fizyczne
 3. stosowanie zimnych i ciepłych pryszniców na zmianę.

Warto pamiętać również o diecie bogatej w cynk, który przyspiesza gojenie i regeneruje skórę. Należy pamiętać, że niezależnie od tego, czy powodem jest zapobiegnięcie powstaniu rozstępów, czy pozbycie się ich, zabiegi domowe i kosmetyczne należy stosować regularnie dla uzyskania zadowalających efektów.