Libido co to jest i od czego zależy jego poziom u kobiet i mężczyzn?

Innym słowem określającym „libido”, jest popęd seksualny, który oznacza pragnienie aktywności seksualnej danej osoby – nie ma liczbowego pomiaru libido, ale zwykle określa się je jako niskie lub wysokie. Istnieje wiele rzeczy, które mogą wpływać na nasze libido, od przyczyn biologicznych po czynniki społeczne lub psychologiczne. W tym wpisie odpowiemy na pytanie libido co to jest i co na nie wpływa.

Czym jest libido?

Libido jest niczym innym jak pożądaniem seksualnym odczuwanym przez ludzi. Jest to „siła”, która motywuje nas do chęci uprawiania seksu. Libido jest zatem, istotną częścią naszego życia emocjonalnego i fizycznego. Generalnie nie ma nic złego w wysokim, czy niskim popędzie seksualnym.

Od czego zależy kobiece libido?

Po odpowiedzeniu na pytanie co to jest libido, warto zaznaczyć, że nie ma „normy”, jeśli chodzi o poziom libido, każdy z nas jest inny, a nasze ciała zachowują się na różne sposoby – a nasze libido nie jest wyjątkiem!

Najwyższy poziom libido u kobiet jest przed owulacją

U kobiet istnieją momenty w cyklu miesiączkowym, w których poziom libido jest zwykle wyższy, dzieje się tak podczas dni przed owulacją, kiedy kobiety są najbardziej płodne, wtedy też pragnienie seksu jest również najwyższe. Niemniej jednak spadek poziomu estrogenu i wzrost poziomu progesteronu pod koniec cyklu może spowodować spadek pożądania. Wiele kobiet zgłasza także zwiększone libido podczas menstruacji, podczas gdy szanse na zajście w ciążę podczas miesiączki są bardzo niskie, wzrost libido jest spowodowany spadkiem poziomu progesteronu.

Antykoncepcja wpływa na wahania libido

Kobiety stosujące hormonalną antykoncepcję prawdopodobnie nie doświadczą takich samych wahań hormonalnych libido, ponieważ syntetyczne hormony w antykoncepcji zapobiegają owulacji.

Ciąża również wpływa na libido

Poziom hormonów waha się również w trakcie i po ciąży, co może mieć wpływ na libido. Wysoki poziom progesteronu może zniechęcać do uprawiania seksu w czasie ciąży lub karmienia piersią, a opieka nad dzieckiem może być stresująca i męcząca i może nie poprawiać nastroju.

Od czego zależy męskie libido?

Podczas gdy poziom libido u kobiet ma tendencję do wahań w trakcie cyklu miesiączkowego, męskie libido ma tendencję do wahań w krótszym okresie czasu, ponieważ poziom testosteronu rośnie i spada w ciągu dnia. Poziom libido jest często najwyższy u mężczyzn rano, kiedy poziom testosteronu jest najwyższy – dlatego mężczyźni często budzą się z erekcją. Zwykle libido spada w ciągu dnia i jest najniższe późno w nocy. Oprócz wahań w ciągu dnia, poziom testosteronu również zazwyczaj spada w ciągu całego życia mężczyzny. Zwykle poziom ten jest najwyższy w okresie nastoletnim i zaczyna regularnie spadać po tym okresie.