Co oznaczają białe paznokcie? – odpowiadamy

Wiele osób mających problem ze zmianami na paznokciach zastanawia się, czego oznaką może być wystąpienie białych paznokci. Warto nadmienić, że białe paznokcie mogą pojawić się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Aby dowiedzieć się więcej, na temat tego, co oznaczają białe paznokcie, warto zaznajomić się z poniższym tekstem.

Co oznaczają białe paznokcie? – szeroki katalog przyczyn

Jako iż, przyjęło się, że na wiele schorzeń ludzie skazani są ze względu na wady genetyczne, warto zastanowić się nad tym, czy w przypadku białych paznokci, geny będą również przyczyną. Według ekspertów, w wielu przypadkach wystąpienie białych paznokci to właśnie genetyka, ponieważ może to być cecha dziedziczna.

Choroby, wiek, zmiany genetyczne… Co oznaczają białe paznokcie?

Oczywiste jest to, że białe paznokcie występujące u osób dorosłych lub starszych są po prostu oznaką wieku. Paznokcie stają się bardziej kruche i białe. Jest to jak najbardziej naturalny proces związany ze starzeniem się. Każda osoba, która chce cieszyć się zdrowym wyglądem, wie jak ważne jest prawidłowe odżywianie. Białe paznokcie mogą być odzwierciedleniem niedoboru ważnych dla zdrowia witamin, czy też minerałów. Aby cieszyć się zdrowymi paznokciami, należy wiele uwagi przykuć do diety oraz nawyków żywieniowych, zwracając wiele uwagi na to, czy w pożywieniu i suplementach znajduje się odpowiednio dużo cynku, żelaza, oraz przede wszystkim wapnia.

Mam białe paznokcie – co robić?

Warto nadmienić, że lekarz podczas kontroli paznokci w przypadku wizyty w placówce medycznej, na pewno zwróci uwagę na to, czy dieta pacjenta jest odpowiednio zbilansowana i bogata w wyżej wymienione składniki. Jeśli białe paznokcie są oznaką niedoborów w diecie, to suplementacja wysokiej jakości środkami na pewno przyczyni się do poprawy ich wyglądu.

Czy infekcje mogą prowadzić do zmiany wyglądu paznokci?

Oczywiste jest to, że nie tylko dieta wpływa na nasz wygląd. Ważne jest również otoczenie, w którym przebywamy i higiena naszego życia. Jest to o tyle ważne, ponieważ w kontekście wystąpienia białych paznokci, przyczyną może być grzybica paznokci, nazywana naukowo onychomikozą. Czym przejawia się występowania grzybicy? W przypadku infekcji dojść może do zmiany koloru oraz struktury paznokci. Co ważne, obecnie stosowane metody leczenia są w większości przypadków nieinwazyjne, ponieważ wystarczająca okazać może się terapia lekami stosowanymi miejscowo. W bardzo ciężkich przypadkach jedynym rozwiązaniem będzie usunięcie mocno zainfekowanego paznokcia, a nawet innych tkanek wokół niego.

Pozostałe przyczyny białych paznokci

Genetyka oraz grzybica to nie jedyne przyczyny wystąpienia białych paznokci. Do zmiany barwy paznokcia może dojść również, wtedy gdy zostanie on uszkodzony mechanicznie. Osoby, które są narażone na uszkodzenie paznokci, powinny wiele uwagi przyłożyć do odpowiedniej ochrony paznokci i palców. Białe plamy czy też linie mogą pojawić się po tym, gdy na paznokcie spadnie jakiś ciężki przedmiot. Co ważne, paznokcie zniszczyć mogą się w przypadku nieodpowiedniego obcinania.

Poważne choroby powodem białych paznokci?

Ostatnią, najgroźniejszą przyczyną wystąpienia białych paznokci są choroby. Dotyczy to przede wszystkim chorób nerek i krążenia. Aby dowiedzieć się więcej na temat subiektywnych przyczyn wystąpienia chorób paznokci, należy skonsultować się ze specjalistami poruszającymi się w dziedzinie chorób skóry i paznokci. Każdy, kto ceni swoje zdrowie, wie jak ważna jest odpowiednia ochrona i poszerzanie wiedzy w obszarze odpowiednich nawyków żywieniowych oraz zdrowotnych. Zauważając nawet niewielkie zmiany na paznokciach, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki po to, aby nie być skazanym na często kosztowne i długie leczenie.