Przeszkadza ci nieestetyczna aureola z włosów dokoła głowy? Możesz sobie z tym poradzić, ale ważne jest, żebyś wiedziała, z czym masz do czynienia i jak pielęgnować włosy skłonne do elektryzowania się.
Dlaczego włosy się elektryzują?
Zjawisko elektryzowania zachodzi, kiedy włosy stykają się z jakąś powierzchnią i w wyniku tarcia tracą równowagę elektronów. Przeważają wówczas jony dodatnie, co prowadzi do tego, że kosmyki odstają od głowy, podnoszą się. Na elektryzowanie są szczególnie podatne włosy wysuszone, wysokoporowate, a także zniszczone – rozdwojone końcówki, połamane łodygi zwiększają tendencję do wytracania elektronów.
Eliminowanie źródła problemu
Nawet silne, nawilżone i odżywione kosmki mogą elektryzować się w kontakcie z niektórymi materiałami lub wtedy, gdy zostaną poddane wpływowi szkodliwych czynników zewnętrznych. Problem może nasilić:
- noszenie wełnianych czapek – warto wybierać czapki z naturalnej bawełny, która ma właściwości higroskopijne;
- wpływ promieniowania UVB i UVA – promienie wysuszają włosy, a tym samym zwiększają ich podatność na elektryzowanie;
- częste używanie prostownicy, suszarki czy lokówki – aby zminimalizować ryzyko, które niesie ze sobą poddawanie włosów wpływowi wysokich temperatur, warto wybierać przyrządy z funkcją jonizowania;
- spanie na poduszce ze sztucznego materiału i wiązanie włosów gumkami np. z frotty czy gumy. Zamiast tego typu materiałów, można wybrać jedwab, który nie podrażnia włosów.
Pielęgnacja ograniczająca elektryzowanie włosów
Oprócz tych ważnych dla ograniczenia elektryzowania wskazówek, warto też wdrożyć pielęgnację, która sprawi, że włosy będą mniej podatne na zachwiania bilansu elektronowego. Istotne jest, by była to pielęgnacja holistyczna, uwzględniająca rodzaj włosa i jego potrzeby. I tak:
- w przypadku włosów wysokoporowatych, a więc z rozluźnionymi łuskami, łatwo tracących substancje nawadniające czy odżywcze, należy postawić na pielęgnację dostarczającą dużej emolientów;
- włosy niskoporowate potrzebują więcej nawilżenia niż pozostałe rodzaje;
- włosom średnioporowatym należy zapewnić zrównoważoną pielęgnację PEH, czyli dostarczanie protein, emolientów i humektantów.
Pielęgnacja nawilżająca
Mocno wysuszone włosy łatwiej ulegają elektryzowaniu. Dlatego do pielęgnacji trzeba włączyć substancje, które zadbają o prawidłowy poziom nawodnienia. Służą temu emolienty i humektanty.
Emolienty pomogą ograniczyć elektryzowanie włosów
Emolientny to zdrowe tłuszcze, które tworzą na łodydze włosa powłokę przepuszczającą elementy nawilżające i zatrzymujące je wewnątrz. Mają też zdolność wzmacniania bariery ochronnej, dzięki czemu patogeny odbijają się od włosów i nie niszczą ich. Emolienty można znaleźć np. w olejku z czarnuszki.
Humektanty – naturalne substancje nawilżające
Jeśli włosom potrzebny jest mocny zastrzyk nawodnienia, to można sięgnąć po wodę z natury. Aloes, panthenol czy wyciąg z ogórka mogą wspomóc nawilżanie, a dodatkowo wzmocnią skórę głowy i dostarczą składników odżywczych i regenerujących. Warto raz na tydzień nałożyć maskę lub odżywkę zawierającą takie naturalne substancje nawilżające.
Pielęgnacja ochronna
Bardzo ważna jest też ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Latem można używać lekkich, dostosowanych do rodzaju włosa olejków, które mają działanie anty UV. Jeśli używamy przyrządów typu prostownica, warto pamiętać o termoochronie, tu przydatne będą spreje chroniące przed wysoką temperaturą.