Czy częste oddawanie moczu u dzieci jest poważne? Co jest przyczyną tego stanu?

Ciało daje nam sygnały, które ostrzegają nas przed możliwą chorobą i nie inaczej jest w przypadku dzieci. Jednym z takich sygnałów może być mocz – zmiana koloru lub zbyt częste oddawanie moczu u dzieci. Co więc oznacza ciągła potrzeba oddawania moczu? Co powoduje, że dziecko ciągle siusia? Czy to poważna choroba? Udzielamy odpowiedzi na wszystkie te pytania!

Informacje na temat częstego oddawania moczu u dzieci

Od czasu do czasu dzieci mogą mieć okresy, które charakteryzują się tym, że często oddają mocz. Podczas takich epizodów, dzieci mogą oddawać mocz kilka razy na godzinę i nawet 40 razy w ciągu dnia! Podczas gdy zdrowe dziecko oddaje mocz 4-8 razy na dobę. Dzieci zmagające się z taką przypadłością odczuwają potrzebę oddania moczu zaraz po tym, jak właśnie skończyły, tylko po to, by oddać kilka kropel moczu.

Rodzice niepokoją się, myśląc, że ich dziecko ma zapalenie dróg moczowych, cukrzycę lub coś innego. Jeśli nie ma innych objawów, stan ten nazywany jest częstomoczem. Stan ten jest charakterystyczny u dzieci w wieku około 4-6 lat, ale może pojawić się także u dzieci w wieku od 3 do 14 lat.

Czym jest spowodowana ta przypadłość?

Przyczyna częstego oddawania moczu i dzieci, choć lekarze uważają, że najprawdopodobniej jest to reakcja na jakiś nieznany (zwykle trywialny) stres. Stan ten może trwać dni, tygodnie, a nawet miesiące i jest dość frustrujący dla rodziców, nauczycieli i dziecka. To osobliwe, ale czasami dziecko nawet nie wydaje się być zaniepokojone częstotliwością – wydaje mu się, że jest to normalne.

Jeśli poza tym dziecko nie ma objawów gorączki, bólu brzucha lub pleców, lub pieczenia przy oddawaniu moczu – jest mało prawdopodobne, aby przyczyną tych objawów była infekcja dróg moczowych. Jeśli dziecko nie je jak szalone słodyczy, ani nie traci na wadze – jest mało prawdopodobne, aby przyczyną tych objawów była cukrzyca.  Ale co najważniejsze, jeśli Twoje dziecko nie mocz się w nocy i nie wstaje wiele razy w nocy, aby skorzystać z łazienki – jest mało prawdopodobne, aby było to coś poważnego.

Co robić w przypadku częstego oddawania moczu u dzieci?

Nic, z wyjątkiem uspokojenia dziecka i sprawdzenia, czy może „wytrzymać” trochę dłużej. Warto na ten temat uświadomić nauczycieli, aby pozwalali dziecku korzystać z łazienki w razie potrzeby. Pamiętaj, że uważa się, że to stres wywołuje ten stan, więc dodatkowe stresowanie dziecka może pogorszyć lub przedłużyć ten stan. Jeśli nie masz pewności, lub po prostu chcesz się upewnić, przyprowadź dziecko do gabinetu lekarskiego w celu oceny fizykalnej i badania moczu, aby potwierdzić, że nie jest to nic poważnego.