Z czym ma związek przejadanie się?

Przejadanie się jest to dość poważnym zaburzeniem, które wypływa na cały organizm. Często przy tym powoduje problemy zdrowotne oraz złe samopoczucie. Stan przejedzenia jest tak samo niebezpieczny jak prowadzenie głodówek czy nieodpowiedniej diety. Przejadanie się obciąża żołądek, a także układ pokarmowy, w konsekwencji może doprowadzić do nadwagi, otyłości oraz problemów zdrowotnych.

Dlatego przejadanie się jest niebezpieczne?

Przejadanie się jest to dość niebezpieczny stan, który przede wszystkim objawia się dyskomfortem żołądkowo-jelitowych. Z pewnością każdy dorosły człowiek w swoim życiu odczuwał nieprzyjemne objawy związane z przejedzeniem się przynajmniej raz w życiu. Jednak jeżeli taka sytuacja pojawia się dość często może doprowadzić do zaburzeń w odżywianiu, niewłaściwym trawieniu przez żołądek, zła pracą innych organów, a także przykrych konsekwencji zdrowotnych.

Przejadanie się a emocje

Na przejadaniu się traci cały organizm. Ten problem może być związany z wieloma aspektami począwszy od nieprawidłowych nawyków żywieniowych, poprzez głodzenie się, stres, nieodpowiednie odżywianie, niewłaściwą suplementację, a wyniku tego niekontrolowane napady objadania się prowadzące do przejedzenia. Warto pamiętać, ze stany emocjonalne takie jak stres czy napięcie lub niepokój z którymi nie potrafimy sobie poradzić także mają wpływ na sięganie po zwiększone porcje jedzenia. Takie stany emocjonalne często próbujemy w jakiś sposób załagodzić i sięgamy po różnego typu przekąski. Niestety najczęściej smutek jest zatapiany w fast foodach oraz słodyczach czy dużych porcjach jedzenia, które prowadzą do stanu przejedzenia się.

W jaki sposób radzić sobie z nieodpowiednimi nawykami żywieniowymi?

Niekiedy niełatwo jest zapanować nad napadami głodu czy naprawić złe nawyki żywieniowe, które towarzyszą od wielu lat. Dlatego z pomocą przychodzą specjaliści. Na przykład dietetyk czy psycholog. To osoby, które podpowiedzą w jaki sposób radzić sobie z emocjami, pomogą nad nimi zapanować, a w konsekwencji poprowadzą przez odpowiedni plan żywieniowy.

Wyeliminuj przejadanie się – zaufaj specjalistom

Np. dietetycy, to specjaliści, którzy potrafią w odpowiedni sposób wyjaśnić w jaki sposób radzić sobie z niekontrolowanymi napadami przejadania się. Poza tym warto zapoznać się ze sposobami na zmniejszenie łaknienia, a także zatrzymaniu stymulacji do jedzenia. Obsesyjne myślenie o jedzeniu również wypływa na problemy związane z żywieniem, a w konsekwencji z epizodami związanymi z przejedzeniem. Kluczowe w odżywianiu jest dotarcie do przyczyny takiego zachowania, które związane jest z przejadaniem się i próbą wyeliminowania go. Czyli ta sytuacja ma związek z emocjami, a także stresem.

Kto pomoże w walce ze złym odżywianiem?

  • psycholog
  • dietetyk
  • lekarz pierwszego kontaktu
  • terapeuta

Złe nawyki żywieniowe wpływają na cały organizm

Warto poznać sposoby, które wpłyną na pozbycie tego stanu emocjonalnego w inny sposób niż zaspokajanie go poprzez przejedzenie. Z kolei jeśli przyczyną są nieprawidłowe nawyki żywieniowe warto jest wyprowadzić do diety urozmaicone i zbilansowane żywienie, które pomoże w odpowiednim odżywianiu się i przerwanie błędnego koła żywieniowego destrukcyjnie wypływające na zdrowie oraz cały organizm.