Stal chirurgiczna określana jako stal nierdzewna czy stal szlachetna – jest obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji biżuterii. Warto więc wiedzieć jak należy dbać o biżuterię ze stali chirurgicznej, by jak najdłużej zachowała swój blask i piękny wygląd?

Co to jest stal chirurgiczna?

Stal chirurgiczna jest to stop odpowiednich proporcji żelaza, chromu i węgla, nie zawiera w swoim składzie dodatku niklu, dzięki czemu jest całkowicie hipoalergiczna i nie wywołuje reakcji uczuleniowych.

Co ją wyróżnia:

  • jest bardzo twarda,

  • ma bardzo odporną, antykorozyjną powierzchnię, trudno ją zarysować, jest odporna na utlenianie i korozję,

  • ma stabilny kolor, nie zmienia go pod wpływem światła,

  • długo nie traci blasku i do złudzenia przypomina wyroby ze złota.

Mimo, tak wielu zalet, niestety stal chirurgiczna nie jest materiałem niezniszczalnym, więc żeby ulubiona biżuteria ze stali chirurgicznej cieszyła nas przez długie lata, warto o nią odpowiednio zadbać.

Co szkodzi biżuterii ze stali szlachetnej?

Działanie detergentów, chlorowanej wody czy alkoholu, na przykład tego znajdującego się w perfumach. Jeśli jednak zdarzy się, że np. nasz naszyjnik ze stali chirurgicznej zetknie się z którąś z tych substancji, po prostu należy wyczyścić go jak najszybciej. Taka szybka, konserwacyjna interwencja pozwoli usunąć pozostałości po drażniących substancjach i zapobiegnie tym samym niszczeniu biżuterii.

Czym czyścić stal chirurgiczną?

Biżuterię ze stali chirurgicznej bardzo łatwo utrzymać w czystości. Jeśli chodzi o bieżącą pielęgnację, w zasadzie wystarczy regularnie przecierać ją wilgotną, miękką szmatką, a potem wytrzeć np. ręcznikiem papierowym. Jedyne na co trzeba zwrócić szczególną uwagę czyszcząc kolczyki ze stali chirurgicznej, naszyjnik lub pierścionek, to to aby nie uszkodzić dodatkowych elementów np. kamieni.

Proste domowe sposoby:

  • słaby roztwór octu – przetrzeć zwilżoną miękką gąbką lub ściereczką,

  • soda oczyszczona – do sody oczyszczonej, dodać niewielką ilość wody i utworzoną pastą wypolerować biżuterię,

  • woda z odrobiną mydła - przetrzeć zwilżoną miękką gąbką lub ściereczką,

  • pasta do zębów - biżuterię należy najpierw zwilżyć, po czym nałożyć na nią pastę i lekko potrzeć,

Po czyszczeniu, biżuterię ze stali nierdzewnej płuczemy pod bieżącą wodą i dokładnie wycieramy lub odkładamy do wyschnięcia.

Chociaż biżuteria ze stali chirurgicznej nie potrzebuje aż takiej pielęgnacji jak złoto czy srebro, to warto poświęcić jej chwilę uwagi, zapewnić odpowiednią konserwację, a zachowa swoje piękno i idealny blask na wiele lat.